Çok Net

Sol nedir

dinazor

  • Newbie
  • *
    • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
Sol kavramının ilk çıkışı Fransız ihtilali döneminde mecliste sol tarafta oturanlar için kullanılmıştır. Sol tarafta oturanlar var olan sistemin değişmesinden yanaydılar. Günümüzde bile sol kavramının en temel anlamının değişim olduğunu söyleyenler vardır. Güzel bir yaklaşım ama peki neyi değiştirmek istediler ? Kral yani tek kişinin yönetiminin yerine, halkın yönetimi. Tabi ilk çıktığı sıralarda halk kavramının içinde köleler yok ki o dönem kölelik bitmemiş. Halk kavramının içinde kadınlar yok. Günümüzde sol için halk kavramının içine neredeyse hayvan hakları ile diğer canlıları bile ekleyecek.

Sol böyle bir kavram olarak çıkıp geliştikten sonra asıl sorunun çıktığı yere geldik. Halk nasıl olacak ve siyasal olarak gücü elinde tutacak ? Bu noktada şunu hatırlatmak gerekir ki sol bütün batı medeniyetini etkilemiştir. Ne zaman sol-sağ meselesi gündeme gelse ABD sağda yer alsa bile kuruluşunda jean jacques Rousseau gibi Fransız ihtilalinin temellerini oluşturan isimler ABD'nin fikirsel temellerini oluştururlar. Bu anlamı ile ABD kuruluş döneminde neredeyse tamamen sol temelli bir sistemdir. Kuzey avrupa devrim yolu ile değil kansız bir şekilde krallarının yetkilerini almışlardır. Sosyal demokrat denen bir ortayol bulmuşlardır ama kralın yetkilerinin alınırken zamanının sol yaklaşımlarından etkilenmişlerdir. Batının bu deneyimlerinin hepsinin altında az yada çok halkın siyasal güce ulaşması vardır. ABD her bireyi silahlandırarak, şayet devlet halka karşı gaddarlaşırsa güç kullanamasın demiştir. Devlet güç kullanmaya kalkarsa halk elindeki silahlar ile devleti püskürtebilecek gücü olduğu için, siyasal gücü elinde tutabilecek. Tabi sonra teknoloji bir gelişti bu teori ve pratik çocukların okullara otomatik silahlarla gidip dehşet saçması ile sonuçlandı. Halkın elindeki silahlar ise teknolojinin gelişmesi ile devlet karşısında bir güç olmalarını sağlayamadı. Sol denince hep Sovyetler ile başlanır konuya. Özellikle sol kavramının ne kadar geniş bir kavram olduğunu açıklamak adına ABD ile başlamak gerekir. O kadar geniş bir kavramdır çünkü. Ne ABD ne Sovyetler sol adına yani halkın devlet karşısında ezilmesine mani olamadı. Belki kısa vadede başarılı yanları olmuştur, uzun vadede başarısız oldular. Şimdi paragrafın başındaki soru ortada duruyor. Halk nasıl olacak ve siyasal olarak gücü elinde tutacak ? O kadar çok yöntem denendi ki, belki bu satırları okurken aklınızdan geçen yöntem de denendi ve başarısız oldu. Belki çok başarılı olabilecek yöntemler doğru zamanda denenmediği için yeşeremedi. Bu sorunun yani halkın nasıl siyasal gücü elinde tutacağının cevabı gittikçe siyasal bilimlerin temel konusu olmuştur.

Tarihteki bunca deneyime bakıp peki halkın iktidarlar tarafından ezilmesini engelleyecek sihirli bir formül var mı ? Bu soruyu kendime sorduğumda dinazorlaşmadan önceki zamanlarımdaki gibi şu yöntem bütün sorunları çözer diyemiyorum. Bu bitimsiz bir mücadeledir. Kitleler kendilerini ezmeye çalışan iktidarlara karşı mücadele verecek, iktidarlar ise daha iyi yöntemler bulacak. İktidar darmaduman edilse bile küçük gruplar büyüyüp yep yeni iktidarlar kuracaktır. Sol kavramının çıktığı Fransız devriminden öncesine göre insanlar devlet karşısında daha güçlüler. Belki devrim ile birden olmayacak evrim ile yavaş yavaş olacak bu değişim. Bu dünyada mükemmel bir sistem belkide yoktur. Halkın üstünde hiçbir baskının olmadığı mükemmel bir sistem olmayabilir tıpkı bunca güce, bunca kaynağı elinde bulundurmaya rağmen halkın tamamen baskılanmasının yolunu iktidarların bir türlü bulamaması gibi.
« Last Edit: Kasım 17, 2019, 02:29:39 ÖS Gönderen: dinazor »